


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Transformátorové zváračky - trafozváračky
- Trafozváračky - TIG
Trafozváračky - TIG
Transformátorové zváračky čiže trafozváračky či elektródové zváračky sú zváračky, ktoré umožňujú zvárať striedavým prúdom. Patrí medzi obľúbené nástroje, ktoré možno použiť na zváranie a majú všestranné využitie. Zvárací transformátor umožňuje pracovať s rôznymi kovovými materiálmi, zvárať spoje aj navarovať drobnejšie komponenty. Zvarené spoje majú veľmi dobré vlastnosti, niekedy dokonca lepšie ako pôvodné materiály. Trafozváračky sú buď jednofázové (230 V) alebo trojfázové (400 V). Niektoré trafozváračky umožňujú plynulú reguláciu zváracieho prúdu s kvalitným ventilátorom, ktorý zaisťuje dostatočné chladenie. Trafozváračky sú vybavené tepelnou ochranou.
Trafozváračky s funkciou TIG (Tungsten Inert Gas) sú zváracie stroje, ktoré používajú ochranný plyn (inertný plyn) a tenkú nekovovú elektrodu z volfrámu na zváranie kovových materiálov.
TIG zvárací proces je považovaný za jeden z najkvalitnejších zváracích procesov, pretože umožňuje vytvárať presné a krásne zváry, ktoré sú bez chýb a škvŕn. Tento proces sa používa na zváranie ocele, nehrdzavejúcej ocele, hliníka, medi a iných kovových materiálov v rôznych priemyselných odvetviach, kde je potrebná vysoká kvalita zvárov.
Pri zváraní TIG procesom sa elektroda v podobe tenkej nekovovej drôtovky z volfrámu drží v ruke a plyn, ktorý chráni zváraciu kaštu, je inertný plyn, ako je argón. Tento proces umožňuje vytvárať veľmi presné a krásne zváry, ktoré vyžadujú menej opracovania po zváraní.
TIG trafozváračky sú vhodné pre zváranie tenkých materiálov, ako sú plechy, rúry a trubky, ale aj pre zváranie hrubších kovových materiálov. Tento zvárací proces umožňuje zvárať v rôznych polohách, v horizontálnej, vertikálnej alebo dokonca cez hlavu.
Moderné TIG trafozváračky sú vybavené rôznymi funkciami, ako sú digitálne displeje, prispôsobiteľné programy a ochrana proti prehriatiu. Tieto funkcie môžu zlepšiť výkon a spoľahlivosť trafozváračky a zlepšiť výsledky zvárania.
Trafozváračka pracuje na striedavý prúd. Stačí jej bežná domáca zásuvka na 230 V s ističom aspoň 16 A. Rovnako tak nevyhnutné elektródy musia byť určené pre striedavý prúd. Stroje sú typické vysokou hmotnosťou, pričom vo vnútri nie je prakticky žiadna elektronika.
Pri výbere sa vždy uistite, že prístroje majú dostatočne kvalitný ventilátor. S tým totiž súvisí zaťažovateľ udávaný v percentách z pracovného cyklu dlhého 10 minút. Skutočne kvalitné trafozváračky dosahujú 60 %, bežné hobby prístroje potom zvládajú 40 % (kedy môžete pracovať 6, resp. 4 minúty z každých 10 minút). V každom prípade by mala byť u všetkých zváračiek prítomná tepelná poistka - bezpečnostný prvok proti prehriatiu.
Technológia zvárania
MMA (Manual Metal Arc) - Prístroj zvára elektrickým oblúkom s použitím obaľovaných zváracích elektród. Výsledný zvar tak nemusí pôsobiť úplne esteticky. Technológia je častá u invertorov aj trafozváračiek. Ideálna pre zváranie ocele.
MIG-MAG (Metal Inert Gas - Metal Active Gas) - Prídavný materiál sa ku zvaru dostáva podávacím zariadením, taví sa elektrickým oblúkom a samotná tavná kúpeľ je chránená inertným plynom. Môžete sa stretnúť tiež s pojmom zváranie v ochrannej atmosfére a tento spôsob je ideálny pre zváranie tenkých plechov, jeklov a opravy karosérií. Zvar je estetický.
MMA - TIG - Podobná predchádzajúcej metóde len s tým rozdielom, že sa používa aj neodtaviteľná elektróda z volfrámu (anglicky Tungsten, preto TIG ). Táto technológia je ideálna pre čisté zvarenie všetkých druhov uhlíkovej ocele s obsahom zliatin, ocele s obsahom medi, niklu alebo titánu a ich zliatin.