


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Zváracie invertory
Zváracie invertory
Invertor je násobne ľahší (väčšinou do 9 kg) v porovnaní s inými zváračkami. Vnútri sa nachádza spínaný zdroj, ktorý striedavé napätie zo zásuvky premieňa na vysokofrekvenčné a to ďalej usmerňuje. Aj vďaka tomu sú prístroje tak ľahké, že ich môžete zavesiť na rameno a zvárať z rebríka. Invertory sú pokročilejšie a obsahujú množstvo elektroniky a ďalších funkcií. Medzi ne patrí napríklad Hot štart, uľahčujúci nahodenie oblúka, alebo Antistick, znižujúci riziko privarenie elektródy k zvaru. A ak pri bežnom zváraní pracujete s obaľovanou elektródou, invertory majú možnosť metódy TIG (WIG) v ochrannej vrstve netečného plynu. V takom prípade máte precíznu kontrolu nad zvarom a množstvo pridaného materiálu si môžete dávkovať sami.
Zváracie invertory sú typom zváracieho zariadenia, ktoré využíva modernú technológiu invertorových obvodov na generovanie vysokého prúdu potrebného na zváranie. Invertor je zariadenie, ktoré mení jednosmerný prúd (DC) na vysokofrekvenčný striedavý prúd (AC), čo umožňuje dosiahnuť vysoký výkon a efektívnosť pri zváraní.
Zváracie invertory sú prenosné, ľahké a kompaktné, čo z nich robí ideálne zariadenie pre zváranie na mieste. Invertorové obvody sú schopné produkovať vysoký výkon a efektívne využívať energiu, čo zvyšuje produktivitu a znižuje náklady na energiu. Taktiež majú väčšiu kontrolu nad prúdom a napätím, čo umožňuje presnejšie nastavenie parametrov zvárania a zlepšuje kvalitu zvárania.
Invertory sa používajú pre rôzne druhy zvárania, vrátane MMA (ručné zváranie elektrodami), MIG/MAG (zváranie so zdrojom ochranného plynu) a TIG (tavidlové zváranie). Invertory sú k dispozícii v rôznych výkonových rozsahoch, od menších až po veľké zváracie stroje s vysokým výkonom.
Pri výbere zváracieho invertoru je dôležité zvážiť vaše potreby a požiadavky, ako napríklad typ zvárania, veľkosť a tvar zváraných materiálov, výkon a celková cena. Zváracie invertory sú obľúbenou voľbou pre profesionálnych zváračov, ktorí vyhľadávajú presnosť, vysoký výkon a efektívnosť pri zváraní.






Zvárací invertor, resp. invertorový zdroj zváracieho prúdu, je malá, ľahká, výkonná a multifunkčná zváračka. Používa sa na zváranie metódami MIG/MAG, TIG, obaľovanou elektródou (MMA), aj pre rezanie plazmou. Invertorové zváračky sú určené na zváranie ocele, nereze, hliníka aj medi. V článku vám vysvetlíme, na akom princípe funguje zvárací invertor, aké typy existujú a aké funkcie majú funkcie, priblížime tiež, prečo sa zamerať aj na parameter zaťažovateľ zváračky, ale aj to, ako sa o tieto stroje starať.
Invertor je riadený digitálne. Vďaka tomu môžete regulovať prúd podľa potreby, nastaviť pulz a používať množstvo funkcií. Funguje na princípe meniča a v jednoduchosti ho môžeme popísať takto:
Zo siete vstupuje do zváracieho zariadenia striedavé napätie, resp. prúd (AC) s frekvenciou 50 Hz. Toto striedavé napätie sa usmerní usmerňovačom (Usmerňovač 1) na jednosmerné napätie (DC). Usmerneným napätím sa napája striedač (menič, invertor), ktorý frekvenciu z 50 Hz mení na podstatne vyššiu, 20 až 100 kHz. Touto vysokou frekvenciou generovanou striedačom je napájaný výkonový, vysokofrekvenčný transformátor. Po transformácii sa vysokofrekvenčné napätie usmerní na jednosmerné zváracie napätie (Usmerňovač 2), ktorého priebeh vyhladzuje tlmivka. Bez tlmivky by zvárací oblúk zhasínal na konci každej polperiódy, čo je 100x za sekundu, rovnako ako pri striedavom prúde. V niektorých prípadoch sa necháva na výstupe striedavý prúd, alebo sa polarita prepína elektronicky, čo sa označuje ako striedavé výstupné napätie AC.
Aké sú výhody invertorovej zváračky?
- nízka hmotnosť,
- malé rozmery,
- vysoká elektrická účinnosť, až 90 % = vyššia úspornosť energie pri prevádzke,
- množstvo funkcií pre uľahčenie a optimalizovanie zvárania,
- multifunkčnosť – vývoj zváracích invertorov sa zameriava stále viac na zváračky, ktorými viete zvárať viacerými metódami,
- možnosť elektronicky nastavovať priebeh výstupného napätia pre rôzne zváracie metódy.
Zváračky - inventory elektródové zváranie, t.j. MMA (Manual Metal Arc) - slúžia na ručné zváranie elektrickým oblúkom s použitím obaľovaných zváracích elektród. MMA metódou zozvárate takmer všetky kovové materiály, bez použitia plynu (viete zvárať, aj keď fúka). Nevýhodou je nízka rýchlosť zvárania.
- MIG (Metal Inert Gas) - zváranie v atmosfére inertného (neaktívneho) plynu: argón, hélium. Pre zváranie hliníka, horčíka, titánu, medi, ..
- MAG (Metal Active Gas) - zváranie v atmosfére aktívneho plynu: čistý CO2, zmesy Ar / CO2 / O2 v rôznych pomeroch. Pre zváranie nízkolegovanej, vysokolegovanej aj nelegovanej ocele.
Zváračky FLUX (FCAW-flux cored arc welding) - pre zváranie plneným, tzv. trubičkovým drôtom s vlastnou ochranou, kde ochranu zvarového kúpeľa zabezpečuje samotný drôt (nepotrebujete plynovú fľašu). Nevýhodou je vysoká cena drôtu a kvalita výsledného zvaru. Netreba však zabúdať na to, že pri viacerých zváracích invertoroch MIG/MAG je možné zvárať plným aj trubičkovým drôtom - pri zmene polarity je možné zvárať bez plynu aj so zváračkami Fanmig J5 MOST alebo Perun 200 MIG SYN PFC.
- TIG AC (s použitím striedavého prúdu), na zváranie hliníka, bronzu, horčíka, mosadze, zliatiny,..