


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Brúsky na omietku - sanačné brúsky
Brúsky na omietku - sanačné brúsky
Náročné, pomalé a nehygienické postupy, ako sú otĺkanie alebo zoškrabovanie starých omietok či vyhladzovanie podkladu i pohľadového betónu ručným náradím, nahrádza ľahké elektrické náradie – sanačné brúsky a frézky, schopné až päťnásobne zvýšiť produktivitu práce pri rekonštrukciách interiéru, zatepľovaní, opravách fasád alebo odstraňovaní grafiti.
Na rozmach sanácií, rekonštrukcií a zatepľovania zareagovali výrobcovia uhlových brúsok ponukou prachotesných sanačných elektrických brúsok a frézok. Vzhľadom, konštrukciou i príkonom pripomínajú dvojručné uhlové brúsky. Rotujúce diamantové brúsne kotúče alebo diamantové, tvrdokovové či karbidové kotúčové frézy pracujú pod prachotesnými zvonovitými krytmi.
Pri frézkach možno okrem toho nastaviť v rozpätí do 5 mm aj hĺbku záberu materiálu. Oba typy náradia pracujú v spojení s priemyselnými vysávačmi prachu, ktorých silný sací výkon zabraňuje upchávaniu a zalepovaniu brúsnych segmentov, ich prehrievaniu a upchávaniu pórov podkladu. Trend vývoja smeruje k univerzálnejšiemu náradiu s plynule meniteľnými otáčkami, ktoré sa vďaka výmene hláv i kotúčov (pomocou rýchloupínacích systémov) prispôsobí druhu vykonávanej práce. Potom je už na výrobcovi, či náradie označí ako sanačnú brúsku, alebo sanačnú frézku.
Pri úprave podkladu na obkladanie stien a stropov prevažuje ľahšie náradie (2 až 3 kg). Ťažšie brúsky a frézky (3 až 5 kg) s kotúčmi s väčším priemerom sa uplatňujú najmä pri obrusovaní a frézovaní podláh, schodov, balkónov a terás a ich hmotnosť sa využíva ako prítlačná sila na optimálny záber materiálu. Jeden z výrobcov ponúka aj špeciálne vyhotovenie s teleskopickou tyčou a hlavou na kardanovom kĺbe, ktoré umožňujú úpravu stropov do výšky 3 m nad hlavou bez rebríka a lešenia z akejkoľvek pracovnej pozície.